Szybka wycena?
darmowa konsultacja strony internetowe

Czym jest agencja interaktywna?

08 stycznia 2019, Piotr Tumiłowicz

Wiele osób myli takie pojęcia jak agencja reklamowa, agencja interaktywna czy software house. Jest to dla mnie całkowicie zrozumiałe. Nawet dla ludzi z branży rozróżnienie tych określeń nie jest jednoznaczne i budzi wątpliwości.

Trochę historii…

Jako pierwsze powstały agencje reklamowe. Wszystko zaczeło się w Stanach Zjednoczonych w połowie XIX w. W tym właśnie czasie w Filadelfii powstała pierwsza agencja reklamowa zajmująca się zbieraniem ogłoszeń a następnie emisją w prasie drukowanej.

zdjęcie agencja interaktywna usa

Pierwsze strony internetowe

Powstanie a następnie udostępnienie Internetu do użytku publicznego kompletnie zmieniło zasady gry. Zaczęły powstawać firmy specjalizujące się tylko i wyłącznie w tworzeniu stron internetowych, ale również obecne agencje reklamowe zaczęły rozszerzać zakres swojej oferty o projektowanie stron internetowych oraz reklamę w Internecie. Te pierwsze potocznie nazywamy agencjami interaktywnymi.

Największym problemem dla laika jest odróżnienie agencji interaktywnej od software house. Wbrew pozorom obie formy agencji mają pewien pokrywający się zakres usług. Agencja interaktywna w większości oferuje projektowanie stron internetowych oraz reklamę w Internecie. Software House raczej nie podejmie się przeprowadzenia kampanii reklamowej, jednak tak samo jak szanująca się agencja interaktywna przyjmie zlecenie napisania / zaprojektowania aplikacji internetowej np. platformy elearningowej.

Komu zlecić wykonanie dużej platformy internetowej?

Nie jest to reguła jednak z doświadczenia wiem, że jeśli zależy Ci na stronie technicznej, software house powinien sprawdzić się lepiej. W tego typu agencjach większość pracowników stanowią programiści. Dobry programista jest w stanie zaprojektować platformę w taki sposób, aby była szybka i bezpieczna, odporna na próby włamania czy przeciążenia serwera.

Istnieje jednak druga strona medalu, mimo iż programiści to w większości osoby bardzo dobrze znające się na swojej działce są to niestety ludzie myślący zero-jedynkowo. Powierzanie zaprojektowania minimalistycznego, wyrafinowanego layoutu strony internetowej czy portalu nie będzie dobrym pomysłem. W tym przypadku dużo lepiej sprawdzi się agencja interaktywna. W przeciwieństwie do software house, statystycznie zatrudnią więcej projektantów / artystów dla których aspekt humanistyczny / wizualny odrywa dużo ważniejszą rolę.

Firma InterStudio to agencja interaktywna czy software house?

My jesteśmy gdzieś na pograniczu… naszym punktem wyjścia była agencja interaktywna, jednak z biegiem czasu uległo to zmianie. Na początku tworzyliśmy głównie strony oraz sklepy internetowe. Z czasem klienci stawiali przed nami coraz większe wymagania. Wymusiło to na nas zatrudnianie coraz lepszych specjalistów stricte związanych z programowaniem.

Obecnie jesteśmy w stanie podjąć się niemal dowolnego projektu programistycznego z zakresu aplikacji internetowych jak również mobilnych. Z powodzeniem tworzymy również oprogramowanie wypływające z naszej inicjatywy. Dostrzegamy luki na rynku i staramy się je wypełniać solidnymi, funkcjonalnymi rozwiązaniami. W listopadzie 2017 wypuściliśmy naszą pierwszą aplikację internetową, słownik polsko norweski. Jest to na dzień dzisiejszy najpopularniejszy słownik polsko norweski w Internecie. Generuje około 30 tysięcy odsłon miesięcznie.