Szybka wycena?
darmowa konsultacja strony internetowe

Atrakcje turystyczne w Kielcach

Najpopularniejsze atrakcje turystyczne w Kielcach i okolicy

Pomimo iż zajmujemy się głownie projektowaniem stron internetowych, zdecydowaliśmy się napisać artykuł na temat naszego regionu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie bez względu na to czy szukasz atrakcji dla dzieci, jesteś miłośnikiem gór, historii czy architektury. Poniżej znajdziesz listę kilku najważniejszych atrakcji turystycznych regionu, jest ona absolutnie subiektywna a miejsc wartych zobaczenia można wymienić o wiele więcej, ale ograniczyliśmy się do kilku najważniejszych naszym zdaniem propozycji ;)

Kadzielnia – jedna z najbardziej wyjątkowych atrakcji turystycznych Kielc

Jest bardzo charakterystycznym dla kieleckiego krajobrazu wzgórzem. W 1962 roku, po zaprzestaniu działalności kamieniołomu zagospodarowano go dla celów rekreacyjno-turystycznych. Znajdziemy tu malowniczy rezerwat przyrody oraz amfiteatr w którym odbywają się liczne imprezy artystyczne jak choćby Sabat Czarownic, koncert w którym biorą udział najlepsi polscy artyści. Kadzielnia to również idealne miejsce na spacer, ponieważ rezerwat otaczają ścieżki spacerowe oraz punkty widokowe z których można zobaczyć piękne widoki rozciągające się na Góry Świętokrzyskie. O każdej porze roku rezerwat wygląda równie pięknie.

W samym sercu Rezerwatu znajduje się skupisko jaskiń, od 2012 roku udostępnionych do zwiedzania dla turystów. Najdłuższą z nich, dostępną w ramach Podziemnej Trasy Turystycznej w Kielcach jest Jaskinia Odkrywców, która obejmuje połączone ze sobą Jaskinię Odkrywców, Prochownię oraz Szczelinę. Kadzielnia znajduje się zaledwie kilometr od kieleckiego deptaku - ulicy Sienkiewicza warto więc będąc w pobliżu wybrać się tam na choćby krótki spacer i zobaczyć ten malowniczy rezerwat zlokalizowany praktycznie w samym centrum Kielc.

Zimą powstaje tu niesamowita atrakcja jaką jest lodospad – jedyna w Polsce sztucznie stworzona skałka wspinaczkowa, którą naprawdę warto zobaczyć. Pokrywa on całe zbocze Skałki Geologów i poza turystami i mieszkańcami Kielc przyciąga on również alpinistów, którzy przy pomocy specjalistycznego sprzętu mogą spróbować swoich sił we wspinaczce po lodzie.

Zamek w Chęcinach - turystyczne "must see"

Jest to zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku, a właściwie jego ruiny, zlokalizowane na szczycie stromego wzgórza, co zapewnia niesamowite widoki na okolicę. Przy odpowiedniej pogodzie z punktu widokowego zlokalizowanego w jednej z wież zobaczyć możemy nawet Tatry. Zamek pełnił różne funkcje jak chociażby skarbca czy więzienia. Mieszkały tu rodziny królewskie między innymi królowa Bona, z którą wiąże się legenda Białej Damy, którą podobno do dziś można zobaczyć na murach zamku co sprawia, że zamek jest jeszcze bardziej atrakcyjny dla turystów.

Cyklicznie organizowane są tu "Noce na zamku" podczas których uczestnicy mają możliwość poznania historii i legend w oryginalny sposób mogąc poczuć na zamku atmosferę tamtych lat. Odbywają się tu wówczas liczne zabawy i konkursy, tańce z dawnej epoki, walki rycerskie, uczty przy ognisku czy widowiskowe pokazy ognia.

Karczówka - jeśli lubisz przyrodę i piękne widoki jest to miejsce dla Ciebie!

Rezerwat krajobrazowy jest popularnym celem wypadów na wycieczki, sesje fotograficzne czy pikniki. Na wzgórzu znajduje się niewielki kościół i klasztor pallotynów, które są widoczne z wielu miejsc w Kielcach. Znajduje się tam taras widokowy z którego można oglądać rozległą panoramę a widoki są naprawdę niesamowite. Z klasztornej wieży pięknie prezentuje się Łysica oraz Święty Krzyż.

Ulica Sienkiewicza i słynne kieleckie UFO

Główny deptak Kielc i najdłuższa i najbardziej znana ulica miasta. Zjawiskowo wygląda zwłaszcza wieczorową porą i w czasie zachodów słońca. Deptak ciągnie się od pomnika Sienkiewicza koło Kieleckiego Centrum Kultury aż do dworca PKP. W pobliżu znajdziemy wiele restauracji, kawiarni oraz pysznych lodziarni w których można odpocząć przed dalszym zwiedzaniem. Niedaleko stąd do jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w Kielcach, dworca PKS, który ma kształt latającego spodka, przez co jest architektoniczną perełką i wizytówką miasta. Latem warto zajrzeć tu na "budzenie Sienkiewki" lub Święto Kielce, ulica wówczas tętni życiem a na gości eventu czeka moc atrakcji.

Łysica i Święty Krzyż - wyjątkowe atrakcje dla miłośników gór.

Łysica jest atrakcją turystyczną nazywaną również Górą Świętej Katarzyny. To najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, należy do Korony Gór Polski (choć jest jej najniższym szczytem, co można uznać również za jej plus ponieważ praktycznie każdy jest w stanie się tam wspiąć ;) ). U podnóża góry znajduje się miejscowość - Święta Katarzyna z której możemy przejść czerwonym szlakiem im. Edmunda Massalskiego, (który jest Głównym Szlakiem Świętokrzyskim), na sam szczyt Łysicy. Podążając szlakiem dalej, dojdziemy na popularny wśród mieszkańców okolicy oraz turystów z dalszych stron Święty Krzyż, nazywany Łysą Górą. Znajduje się tam słynny klasztor i świątynia w której przechowywane są relikwie drzewa na którym zginął Chrystus. Stąd pochodzi nazwa szczytu, Gór Świętokrzyskich oraz całego województwa. Łysa Góra jest również najbardziej znanym w Polsce miejscem spotkań czarownic, które są charakterystycznym symbolem województwa.

Pałac Biskupów Krakowskich - perełka architektury barokowej, którą warto zobaczyć

Barokowy pałac, który był rezydencją biskupów krakowskich jest jedną z najpiękniejszych atrakcji turystycznych w Kielcach. Dziś znajduje się tam Muzeum Narodowe w którym udostępnione są ekspozycje stałe oraz czasowe. Odbywają się tu również warsztaty artystyczne, różne koncerty, imprezy kulturalne a także realizowana jest działalność edukacyjna i naukowo-badawcza. Po zachodniej stronie znajdziemy piękny ogród włoski, który został zrekonstruowany na podstawie przekazów historycznych. Ogród stanowi część zespołu pałacu biskupiego wpisanego do rejestru zabytków.

Muzeum Wsi Kieleckiej – miejsce w którym zatrzymał się czas

Muzeum udostępnia zabytki kultury ludowej zgromadzone z obszaru całego województwa świętokrzyskiego, jego głównym obiektem jest Park Etnograficzny w Tokarni.

Muzeum obejmuje spory teren i przy ładnej pogodzie można wybrać się tu na kilkugodzinny spacer podczas którego podziwiać możemy dawne wiejskie domy oraz w pełni wyposażone obiekty takie jak dawny sklep, zakład fotograficzny, apteka, gabinet małomiasteczkowego lekarza, posterunek policji a także kompletny warsztat stolarza czy chociażby szewca. Na terenie muzeum znajdziemy również kościół, młyn z wiatrakami, a także drewniane młyny wodne oraz stodołę w której podziwiać możemy kolekcję wozów i powozów, a wśród których znajdziemy wozy strażackie, wóz piekarniczy czy wozy drabiniaste. Obok zabudowań można podziwiać również piękne ogródki i będąca atrakcją zwłaszcza dla młodszych gości zagrodę, gdzie żyją kozy, gęsi, indyki czy kury. Zobaczymy tam również konie i krowy co z pewnością będzie atrakcją zwłaszcza dla dzieci, szczególnie tych mieszkających w mieście, które być może nigdy nie miały okazji oglądać na żywo sposobu hodowli zwierząt.

Opiekunowie poszczególnych budynków chętnie odpowiedzą na pojawiające się podczas zwiedzania pytania czy zdradzą zastosowanie tajemniczo wyglądających przedmiotów w poszczególnych zabudowaniach. Często odbywają się tu różnego rodzaju wydarzenia między innymi wernisaże, warsztaty edukacyjne, gry terenowe, dożynki a nawet śluby.

Muzeum Zabawek i Zabawy – atrakcja dla małych i "dużych" dzieci ;)

Doskonała propozycja dla chętnych na podróż w czasie. Jest to kolejne miejsce warte odwiedzenia w Kielcach. Można tu zobaczyć zabawki jakimi bawiono się w dalszej i bliższej przeszłości. Pewne jest, że starszy uczestnik zwiedzania znajdzie tu zabawki którymi sam się bawił. Muzeum zlokalizowane jest w centrum miasta, przy placu Wolności. Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach jest największym i najstarszym muzeum zabawek w Polsce. Jest również jedną z nielicznych atrakcji tego typu w naszym kraju. Posiada ogromną kolekcję zarówno zabawek historycznych, etnograficznych, artystycznych jak i tych współczesnych. Znajdziemy tam zarówno wystawy stałe jak i czasowe. Poza zwiedzaniem można wybrać się tu również na lekcje muzealne czy warsztaty. Wszystko przygotowane jest w przystępny i interesujący sposób a poza ekspozycjami znajdziemy tu również kilka kącików do zabawy z różnego rodzaju grami, klockami, układankami, zabawkami edukacyjnymi oraz interaktywnymi, aby najmłodsi uczestnicy zwiedzania nie nudzili się ani przez chwilę.