Szybka wycena?
darmowa konsultacja strony internetowe

Szablon czy dedykowany layout?

28 luty 2019, Piotr Tumiłowicz

Przystępując do realizacji strony internetowej wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie. Oprzeć swoją stronę o gotowy layout? - dużo tańsze i szybsze rozwiązanie. Czy wydać trochę więcej i zamówić layout dedykowany? Jak się możesz spodziewać odpowiedź brzmi “to zależy”...

Stosunek ceny do jakości…

Szablon i projekt dedykowany możemy śmiało porównać do samochodu. Wyobraź sobię swój wymarzony model... No kurde! Przecież on jest z szablonu! Setki tysięcy ludzi jeździ takim samym modelem! Ja chce indywidualny! Ok, rozumiesz już absurd tego typu myślenia?

Jeśli chciałbyś zamówić takiej jakości samochód dedykowany musiałbyś pokryć koszty pracy tysięcy inżynierów, materiałów, całej masy testów itd. Koszt zamknąłby się pewnie coś w granicy 1 mld dolarów. Mało opłacalne przedsięwzięcie… No właśnie, bardzo podobnie jest z szablonem strony internetowej.

Kiedy rozpoczynałem swoją zabawę jako dzieciak (lata 90) przy tworzeniu stron internetowych, praktycznie większość stron to były pewnego rodzaju projekty indywidualne. Wystarczyła podstawowa znajomość HTMLa i kilka godzin pracy. Wszystko było dużo prostsze… Odbiorcy nie mieli jeszcze praktycznie żadnych wymagań co do estetyki a docelowych rozdzielczości było dwie 800/600 i 1024/768. W praktyce jedna przeglądarka, oczywiście Internet Explorer. Tak było kiedyś…

internet Explorer

Teraz sprawa nie jest taka prosta. Ogromna liczba przeglądarek, urządzeń, rozdzielczości, ekranów o różnym stopniu zagęszczenia pikseli itd. Co najważniejsze strona internetowa jeśli ma być responsywna musi perfekcyjnie wyświetlać się na każdej konfiguracji. Dobra ale jak to całe moje gadanie sie ma do dzisiejszego tematu? Już odpowiadam...

Projekt dedykowany

Projektując layout dedykowany, developer musi poświęcić ogromną ilość czasu na projektowanie a następnie testowanie projektu. Obecny standard RWD (Responsice Web Design) nie pozwala na pominięcie którejś z topowych konfiguracji. Wszystko musi być dokładnie przetestowane i sprawdzone. Dedykowany layout nie tylko realizowany jest dużo dłużej ale wymaga zaangażowania dużo bardziej doświadczonego zespołu (czytaj. DUŻO DROŻSZEGO). A to wszystko na potrzeby tylko jednej strony internetowej…

Strona z szablonu tzw. theme

Taki typowy szablon pod względem technicznym to praktycznie to samo co layout dedykowany, z jedną różnicą, jest on dostępny dla większej ilości podmiotów. W praktyce z tego samego szablonu może korzystać powiedzmy 1 000 różnych firm.

Nad szablonami stron pracują wyspecjalizowane firmy, które przez wiele miesięcy pracują nad danym layoutem dopracowując go w najmniejszym szczególe. Co najważniejsze aktualizując go już nawet po zainstalowaniu na Twojej stronie. Notabene rzadko się zdarza aby developer projektujący projekt indywidualny zobowiązany był do bieżącego aktualizowania projektu, już po ukończeniu.

Wnioski

To co teraz napiszę nie jest zasadą, już sobie wyobrażam oburzenie wielu z was :) Z moich wieloletnich obserwacji mogę zauważyć jedną zależność. Statystycznie strony wykonane na szablonach wypadają całkiem dobrze jak nie dużo lepiej niż statystyczny projekt indywidualny. Dlaczego tak się dzieje? Większości firm web designerskich tworząc laouty dedykowane nie chce poświęcać dużej ilości czasu na projektowanie oraz testowanie. Skutkuje to tym iż produkt droższy staje się w moim odczuciu gorszy… oczywiście pomimo zapewnień firmy web designerskiej o rzekomej zajebistości tego typu rozwiązania….

Jeśli prowadzisz małą firmę bawienie się w projekt indywidualny jest kompletnie bezcelowe. Gotowy profesjonalny theme nie tylko będzie dużo tańszy ale o dziwo w praktyce może się okazać dużo bardziej dopracowany.

Ale żeby nie było, to nie jest tak że projekt dedykowany jest nieopłacalny. W przypadku zdecydowanej większości dużych firm, które posiadają bardzo konkrentne, wykrystalizowane wymagania poparte wiloma latami doświadczenia, projekt indywidualny może okazać się jedynym słusznym rozwiązaniem. Nie chodzi tu tylko o renomę i sam fakt iż jest to unikalny design, bo nie czarujmy się unikalne projekty już nie istnieją. To tak jak z muzyką prawie każda melodia została już kiedyś zagrana… W projekcie indywidualnym, mamy dużo większą swobodę, możemy w 100% odwzorować wizję klienta, za równo realizując oczekiwania dotyczące wyglądu strony jak i aspektów technicznych czyli wszystko to co tyczy się backendu strony internetowej.